Elisabeth Holmes jest postacią bardzo ciekawą, na pewno ciekawszą niż na przykład bohater i sprawca gigantycznej defraudacji na giełdzie kryptowalutowej FTX w listopadzie 2022 r.
Elisabeth Holmes dopuściła się oszustwa wobec inwestorów, którzy powierzyli jej ogromne pieniądze na innowację w dziedzinie urządzeń medycznych, którą miał stworzyć Theranos, założony przez nią start-up. Elisabeth miała więcej determinacji, a zapewne też i inteligencji, niż twórca przekrętu finansowego znanego dziś jako skandal giełdy FTX, ponieważ animowała swoją mistyfikację przez wiele lat, i została zdemaskowana nie wskutek tego, że ostentacyjnie i jawnie ukradła czyjeś pieniądze, lecz w wyniku przypadku i dociekliwości dziennikarskiej. Elisabeth prawdopodobnie marzyła o sławie, a nie tylko o bogactwie. Marzyła też o tym, aby uważano ją za nowego Steve’a Jobsa, i dlatego nosiła czarne golfy i modulowała glos, występując publicznie.
Ludzie, którzy są inteligentni, a ponadto mają marzenia, i aby je spełnić są gotowi temu poświęcić całe życie, są z reguły bardzo interesujący jako osoby. Nas w aferze Theranos zajmują pewne mechanizmy i zjawiska, które są niespecyficzne i odnajdujemy je w innych skandalach finansowych, także w Polsce. Ten odcinek jest zapowiedzią cyklu audycji: „Emocje i Pieniądze: true crime stories”.