Shopee – wyjście smoka

W czwartek 12 stycznia, w dość nieoczekiwanych okolicznościach, azjatycka platforma e-commerce Shopee ogłosiła, że wycofuje się z Polski. Tym samym piątek 13 stycznia był ostatnim dniem jej oficjalnej działalności operacyjnej w naszym kraju.

Prezes Shopee Chris Feng przekazał mailowo pracownikom, że firma chce się skupić na rozwoju w Azji, Ameryce Południowej i Środkowej, gdzie widzi większe perspektywy wzrostu i ma mocniejszą pozycję. Natomiast Ian Ho, szef polskiego oddziału Shopee tłumaczył pracownikom, że wyjście z naszego kraju jest związane z dużą niepewnością co do sytuacji makrogospodarczej. Podobnie uzasadnienie przedstawiono w komunikacie prasowym Shoppe. Stwierdzono, że platforma stara się „koncentrować na najbardziej obiecujących dostępnych dla nas możliwościach rozwoju”. Dla Shopee takimi rynkami są te w Azji i Ameryce Łacińskiej, podkreśliła że widzi tam „silny długoterminowy potencjał wzrostu”.

Z danych Mediapanel Gemius Polska wynika, że liczba użytkowników allegro. pl i aplikacji Allegro wyniosła w listopadzie 2022 roku nieco ponad 21 mln użytkowników. W tym okresie liczba użytkowników Shopee (strona www plus aplikacja) wyniosła niecałe 11 mln, co dawało drugą pozycję wśród platform e-commerce w Polsce. Polska strona platformy zakupowej Shopee została uruchomiona we wrześniu 2021 roku. Wiosną 2022 roku w stolicy ruszyło pierwsze biuro firmy w Polsce.

Rozmowa z Jankiem Sikorą, w której zastanawiamy się jakie jeszcze mogło być podłoże tak nagłej decyzji oraz co dalej z polskim rynkiem e-commerce.

Koszyk